FORUM VOT PZK i jego zdalna "obsługa". Aplikacja mobilna Tapatalk. Platforma IT - źródło przewagi OT PZK nowej generacji.

tapatalk-banner

     Witajcie!

Platforma IT - źródło przewagi OT PZK nowej generacji. Dynamiczny postęp w IT przyczynił się do powstania nowych obszarów technologicznych* takich jak np. mobilność czy sieci społecznościowe, które według IDC stanowią filary Trzeciej Platformy rozwoju IT.

     Kiedy 11 lat temu siedziałem przy stoliku w kawiarni na deptaku kurortu nadmorskiego nad polskim Bałtykiem z telefonem komórkowym w ręku zaznałem wtedy zapewne tego, czego od kliku lat doznają małolaci "nowej generacji" wyposażeni w swoje smartfony i tablety. To było wtedy wydarzenie, telefon komórkowy, sprzęt "z wyższej półki" z modemem HSCSD dostępowym do Internetu. Z oszałamiającą ówcześnie prędkością 54kbps. Ale kolorowy wyświetlacz, aparat foto i klient e-mail stwarzały nowe możliwości. Była to wolność kolejnej generacji. Nie ukrywam, pamiętam, że pewne osoby wtedy jakoś tak dziwnie patrzyły, może z politowaniem i wyrozumiałością? Dla mnie wtedy zaczęła się kolejna "era mobilna". Bo pierwsza, to było wireless DSSS 802.11 w latach 1996-2000.

 

Dziś, styczeń 2015 roku - kolejny ukłon w stronę ludzi nowej generacji, następnego pokolenia radioamatorów. Portal VOT PZK, forum dyskusyjne, młodsi nasi członkowie mówią, że mają dość komputerów przez cały dzień w pracy? I muszą się odstresować przy użyciu smartfonów! Zgłaszają zapotrzebowanie na "czytnik" for dyskusyjnych - klienta TapaTalk, nazwanego w skrócie "TT". Szok? Niekoniecznie. Co prawda przekrój stosowanych aplikacji i sprzętu komputerowego przez większość członków jest nieco inny. Ale czemu nie?

Cóż to takiego TapaTalk?
Tapatalk (TT) to aplikacja stworzona w celu szybkiej obsługi forów dyskusyjnych z urządzeń mobilnych. Aby z niej korzystać, docelowe forum musi posiadać zainstalowany dodatek do obsługi tego systemu. Aplikacja unifikuje wszystkie fora: oryginalny wygląd przestaje mieć znaczenie, aplikacja pobiera dane z forum i prezentuje je zawsze w jednakowy sposób, oszczędzając również transfer danych.
 
Klient forów pozwala na wyszukiwanie ich z publicznego katalogu, oraz logowanie się na nich. Tapatalk umożliwia tworzenie i edycję tematów oraz odpowiedzi, a także przeglądanie działów, tematów, profili użytkowników. W ramach opcji wyszukiwania możliwe jest przeglądanie postów nieprzeczytanych, oraz działów i tematów subskrybowanych. Problemu nie stanowi wyszukanie dyskusji, w których użytkownik samodzielnie brał udział, a także obsługa podsystemu prywatnych wiadomości. Moderatorzy dysponują dodatkowo akcjami moderatorskimi. Globalnie dostępne są wyświetlanie użytkowników online, a także pobieranie załączników oraz avatarów.

Aplikacja "TT" ponadto obsługuje powiadomienia natychmiastowe typu push o nowych postach w subskrybowanych tematach oraz nowych prywatnych wiadomościach. Użytkownik może zmienić rozmiar czcionki, przełączyć aplikację na tryb ciemny, wybrać własny podpis do wiadomości, oraz określić jak wiele postów powinno być wyświetlane na jednej stronie. Trzy dostępne widgety pozwalają być na bieżąco z wiadomościami lub obserwowanymi tematami.

Aplikacja TapaTalk działa na różnych systemach dedykowanych urządzeniom mobilnym.

TT-system-banner

Instalację TapaTalk na serwerze VOT PZK przeprowadzili: Lucjan SQ5FGB i Zygi SP5ELA. Lucjan SQ5FGB napisał też mini instrukcję instalacji i obsługi TapaTalk.

Jeśli chodzi o stronę techniczną (informatyczną), to TapaTalk działa na serwerze o standardowej konfiguracji. W przypadku portalu VOT PZK (OT73) działa przy całkowicie szyfrowanych połączeniach SSL (https) z certyfikatem samopodpisanym (bezpłatnym). Od strony instalacyjnej: instalacja aplikacji jest prosta, wykona ją nawet biegły małolat w wieku 11-15 lat na swoim smartfonie lub tablecie. Na smartfonie funkcjonuje to zadowalająco, na tablecie z dobrym ekranem – rewelacyjnie.

* TAPATALK. Trzecia Platforma IT – źródło przewagi OT PZK nowej generacji.  Pomyśl jak chmura, Big Data, mobilność i sieci społecznościowe mogą zmienić Twoje hobby.  Dynamiczny postęp w IT przyczynił się do powstania nowych obszarów technologicznych takich jak chmura obliczeniowa, analizy dużych zbiorów danych, mobilność czy sieci społecznościowe, które według IDC stanowią filary Trzeciej Platformy rozwoju IT.

* Technologie te były w użyciu od wielu lat, ale dopiero teraz stają się na tyle powszechne i dojrzałe by móc istotnie wpływać na zmianę w społeczności. Coraz więcej grup hobbystycznych, organizacji i firm wykorzystuje je jako narzędzia do tworzenia innowacyjnych modeli komunikacji oraz zupełnie nowych, często przełomowych, produktów, procesów czy strategii. W ten sposób technologie Trzeciej Platformy tworzą nową generację społeczności.

Pomyślcie nad tym! Opcje mobilności i sieci społecznościowe ham radio mogą stać się siłą napędową Waszego OT.

 

 ZYGI SP5ELA

Inne informacje

Login

Forum. Najnowsze tematy:

  • Brak postów do publikacji.
Powrót na górę strony