j88hl

Tym razem uzyskaliśmy "rekord" sponsoringu. Dwadzieścia trzy osoby - członkowie VOT PZK i sam VOT zostali sponsorami wyprawy! Przekazujemy też najwyższą zebraną dotychczas kwotę pieniężną na rzecz ekspedycji.

Po powrocie do kraju szef ekspedycji napisał:

Ekipa J88HL dotarła do kraju po długiej podróży. Podróż powrotna trwała łącznie około 34 godzin. Lecieliśmy z Saint Vincent na Antiqua, następnie St. Marteen, Paryż i Berlin. Po drodze straciliśmy jeden bagaż z transceiverem K3 w środku, zaś w Paryżu, z powodu opóźnienia lotu nie zdążyliśmy na przesiadkę. Na szczęście w kolejnym samolocie lecącym do Berlina były jeszcze wolne miejsca. W czasie wyprawy na ogół pracowały 4 stacje w dzień i 3 stacje w nocy.

Wszystkie posiadały wzmacniacze 500 do 700 W. Oprócz anten kierunkowych na górne pasma mieliśmy zfazowane verticale na 80m i 40m.

Ze stacjami SP pracowaliśmy na tych pasmach nawet do 10 rano czasu polskiego. Niektóre stacje dowoływały się do nas mocą 10W. Dodatkowo, nieco po macoszemu traktowana była niezależna stacja na 6m, którą przy pojawieniu się propagacji zawsze ktoś obsługiwał.

Kierownikiem wyprawy był Włodek SP6EQZ, jednakże po przybyciu na wyspę dowództwo objęło kierownictwo techniczne, w osobach Jurka SP3GEM i Janusza SP6IXF. Przydzielało ono operatorom poszczególne pasma i emisje, aby maksymalnie wykorzystać okresy propagacji i osiągnąć zamierzony cel tj. maksymalną ilość QSO, maksymalną ilość krajów i maksymalną ilość unikalnych znaków.

Nie do końca nam się to udało, nie pobiliśmy zeszłorocznego wyniku z 5T0SP w ilości przeprowadzonych łączności (zrobiliśmy w sumie tylko 78 400 QSO), ale póki co jesteśmy najlepsi ze wszystkich tegorocznych ekspedycji w ilości unique calls (27 097) i krajów (189).

Jesteśmy nawet lepsi w tej klasyfikacji niż wspaniałe wyprawy K9W i XR0ZR.

W ciągu 2 dni po przyjeździe zostały wysłane odpowiednie dokumenty do ARRL i uzyskaliśmy certyfikat LOTW.

Karty QSL są w trakcie opracowywania i winny być wydrukowane do końca roku.

W ilości przeprowadzonych łączności SP zajęło 2 miejsce na świecie z 7364 QSO za USA 9947 QSO. Na podkreślenie zasługuje duża ilość QSO ze stacjami JA (4932), które były dla nas na przeciwległym krańcu świata.

Dziękujemy wszystkim za łączności z nami. Zawsze z przyjemnością pracowaliśmy ze stacjami SP mając wielokrotnie twarze operatorów przed oczyma.

 

73! Włodek SP6EQZ

Inne informacje

Login

Forum. Najnowsze tematy:

  • Brak postów do publikacji.
Powrót na górę strony