VK9XSP logoKolejna polska wyprawa Dx-owa na wyspę Bożego Narodzenia VK9X. OC-002. (18.10 - 31.10.2014).

Po sukcesach poprzednich ekspedycji do Mauretanii (5T0SP) i St. Vincent (J88HL) zaprawiony w bojach zespół wybrał cel kolejnej polskiej wyprawy krótkofalarskiej. Tym razem jest to Christmas Island – VK9X. Kraj ten lokowany jest na 66 miejscu "Most wanted" na świecie na liście Clublogu (30 miejsce w NA, 31 SA, 103 EU). Skład zespołu to: Bogdan SP2EBG, Gala SP2GKS, Janek SP3CYY, Jurek SP3GEM, Włodek SP6EQZ, Ryszard SP6FXY, Janusz SP6IXF oraz Roman SP9FOW.

 

Wyprawa będzie pracowała pod specjalnym znakiem VK9XSP przyznanym przez ACMA, nawiązującym do narodowego prefiksu SP i sufiksów poprzednich wypraw tej grupy. Podróż lotnicza do tego odległego zakątka świata zajmie łącznie około 40 godzin. Wybrano trasę z Pragi poprzez Dubaj, Dżakartę i dalej na wyspę Bożego Narodzenia. Nie jest to najtańsza droga, ale wybrane połączenia zapewniają optymalny czas na przesiadki i minimalną ilość przewoźników. Wybrana została lokalizacja na północno-zachodnim brzegu wyspy, tuż nad brzegiem Oceanu Indyjskiego, zapewniająca bezpośrednie otwarcie na EU, JA i NA. Od początku roku kilka wypraw krótkofalarskich pracowało już z tej lokalizacji, jednakże nie nawiązały one znaczących ilości QSOs, mogących wpłynąć na spadek zainteresowania tym podmiotem.

Ekipa zabiera ze sobą 5 w pełni wyposażonych stacji z czterema wzmacniaczami mocy oraz wieloma antenami. Ekspedycja pracować będzie emisjami CW, SSB i RTTY w pasmach amatorskich od 160m do 6m włącznie. Szczególny nacisk będzie położony na pracę na niższych pasmach, gdzie przygotowano specjalne kierunkowe anteny oraz praca ze stacjami NA, które są tym razem na przeciwległym krańcu globu. Planuje się też pracę kilkoma stacjami w części fonicznej zawodów WWDX Contest.

Ze szczegółami dotyczącymi organizacji wyprawy oraz bieżącymi nowościami będzie można zapoznawać się na bieżąco na stronie http://www.vk9xsp.dxing.pl/. Bardzo ciekawe informacje o wyspie można znaleźć na stronie Agencji Turystycznej http://www.christmas.net.au/.

Na postawie informacji szefa wyprawy - Włodka SP6EQZ

Inne informacje

Login

Forum. Najnowsze tematy:

  • Brak postów do publikacji.
Powrót na górę strony