PZK

Informacje z Zarządu Głównego PZK oraz z innych Oddziałów Terenowych PZK

YOTA logo

Konkurs dla młodych krótkofalowców
"Miesiąc YOTA SP 2021"

Jak co roku, przez cały grudzień młodzi operatorzy z całego świata będą aktywni na pasmach, robiąc łączności spod znaków z sufiksem YOTA - Youngsters On The Air. Polski Związek Krótkofalowców organizuje krajowy konkurs dla młodych krótkofalowców pod nazwą "Miesiąc YOTA SP 2021". Celem konkursu jest promocja naszego hobby, zachęcenie młodzieży do aktywności na falach radiowych, a także doskonalenie umiejętności operatorskich.

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich operatorów poniżej 26 roku życia. Liczymy na liczny udział starszych koleżanek i kolegów, zarówno w pomocy sprzętowej, logistycznej, a także w łącznościach z młodzieżą w eterze. Wszystkich chętnych, pragnących startować spod znaku z sufiksem YOTA zachęcamy do bezzwłocznego wystąpienia do UKE o przydział odpowiedniego znaku. W przypadku stacji klubowych sekretariat PZK oferuje pomoc w uzyskaniu czasowego pozwolenia (kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Szczegóły odnośnie warunków uczestnictwa i atrakcyjnych nagród można znaleźć w regulaminie: "Konkurs dla młodych krótkofalowców Miesiąc YOTA SP 2021” (https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4848).
Przy okazji zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w trzeciej turze YOTA Contest 2021, która odbędzie się dnia 30 grudnia 2021 (patrz https://www.ham-yota.com/contest).
 
Mirosław SP5GNI

Regulamin konkursu YOTA 2021

90Y PZK B1 200Z okazji przypadającej w tym roku dziewięćdziesiątej rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców (24 lutego 1930) zorganizowane zostanie uroczyste spotkanie.

Data spotkania - 29 lutego 2020 (sobota) o godzinie 12:00 czasu lokalnego.
Miejsce spotkania - Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe przy ulicy Podskarbińskiej 2 w Warszawie.

Prezes PZK zaprosił imiennie:
Członków Honorowych PZK, Kolegów Odznaczonych Złotą OH PZK, oraz Odznaką Honorową PZK na mocy uchwał ZG PZK z dnia 7 grudnia 2019 r., Prezesów Oddziałów Terenowych PZK, Członków Zarządu Głównego PZK, Członków Głównej Komisji Rewizyjnej PZK, Managerów PZK, Kolegów wspierających w sposób szczególny naszą działalność, Prezesów współpracujących z PZK stowarzyszeń, przedstawicieli Patronów Honorowych Obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy powstania PZK, oraz media. Zaproszenia te zostały rozesłane tradycyjną pocztą w dniu 31 stycznia br.

Zaproszenie jest skierowane także do wszystkich członków i sympatyków Polskiego Związku Krótkofalowców.

SP5JSZ

90Y PZK B1 200W bieżącym roku mija 90 lat od utworzenia Polskiego Związku Krótkofalowców i 95 lat od utworzenia Międzynarodowej Unii Radioamatorów (IARU). Aby upamiętnić te wydarzenia zorganizowana została akcja dyplomowa. Rozpoczęła się dzisiaj (1 lutego 2020) i zakończy 1 marca 2020 o 23:00 UTC.

Stacje dające punkty to:
3Z90PZK, HF2020PZK, HF90PZK, SN2020PZK, SN90PZK, SP90PZK*, SQ90PZK, SO90PZK, SP95IARU, HF95IARU, 3Z95IARU, SN95IARU, SQ95IARU, SO95IARU (14).

Pasma - 160 do 10 m. Emisje - CW, fonia, cyfrowe.

Każda łączność to 9 punktów. Można je powtarzać na innych pasmach i innymi emisjami, przy czym nie ma rozbicia na osobne emisje foniczne (AM, SSB, etc.), ani cyfrowe (RTTY, PSK, etc.).

Do otrzymania dyplomu stacje polskie potrzebują co najmniej 90 punktów.

Szczegóły i link do pobrania dyplomu na stronie: Dyplom 90 lat PZK i 95 lat IARU

Natomiast na stronie klubu HF5L można obejrzeć archiwalne zdjęcia 90 lat PZK

*Operatorzy z OT73 pracują pod znakiem SP90PZK.

90Y PZK B1  award small

SP5JSZ

ZOH

Złota Odznaka Honorowa PZK dla Ryszarda SP5EWY

Na spotkaniu towarzyskim Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK (OT73) w dniu 18.10.2013 r. w lokalu Lunch Clubu w Warszawie wiceprezes PZK Piotr Skrzypczak dokonał dekoracji Ryszarda SP5EWY Złotą Odznaką Honorową PZK.

W imieniu całego oddziału, Zarządu OT73 oraz własnym serdecznie gratuluję Ryszardowi!

Zygmunt SP5ELA


I trochę „historii”.


W dniu 9 września 2012 r. Prezes SPDXC wystąpił do Prezesa PZK Jerzego Jakubowskiego SP7CBG w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych z prośbą o rozpoczęcie procedury mającej na celu przyznanie Złotej Odznaki Honorowej PZK Ryszardowi Tymkiewiczowi SP5EWY, członkowi PZK od 1969 roku.

Rysiek osiągnął niebywały sukces zajmując w roku 2012 w Challengu 2-gie miejsce w świecie. Nigdy krótkofalowiec z Polski nie zajmował tak wysokiej pozycji w tej klasyfikacji, która jest wynikiem wielu lat ciężkiej pracy. Mimo tego, że zdobywanie kolejnych, indywidualnych punktów wymaga kolosalnego wysiłku oraz czasu i wyrzeczeń, SP5EWY nigdy nie zapomniał o tym by pomagać DX-manom całego Kraju.

Co niedziela prowadzi od 1976 roku radiowe skedy informacji DX-owej na 3,5 MHz dzięki któremu wielu polskich nadawców osiągnęło znakomite wyniki w DX-owaniu.

JMR_EWYZarząd SPDXC uznał, że Ryszard SP5EWY zasłużył swoimi wynikami oraz zaangażowaniem w propagowanie i doskonalenie krótkofalarstwa na to honorowe odznaczenie.

Z uzasadnienia wniosku Prezesa SPDXC Tomasza Niewodniczańskiego SP6T (skrót).

Kolega Ryszard Tymkiewicz, ur. 1955, został członkiem PZK w 1969 roku i jest członkiem organizacji PZK nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Początkowo posiadał licencje nasłuchową i znak SP5-1368, a od roku 1971 pracuje pod znakiem SP5EWY. Już trzy lata po uzyskaniu licencji został członkiem SPDX Clubu, stając się w krótkim czasie najbardziej dynamicznie rozwijającym DX-manem Polski. Był jednym z inicjatorów grupy 300 skupiajacej krótkofalowców legitymujących się potwierdzeniami łączności z 300 i więcej krajami DXCC. Jego pasją była praca DX-owa na najwyższym światowym poziomie w wydaniu jego własnym, ale również w wydaniu jak największej grupy amatorów Polski. Dla zaktywizowania polskich nadawców i podnoszenia ich poziomu operatorskiego zaczął prowadzić cotygodniowe skedy informacji DX-owej w paśmie 80 metrów dla amatorów Polski (od 1976 roku).

 

W momencie gdy udostępniono polskim amatorom pasma 1,8, a potem 10, 18, 24 MHz, zainicjował współzawodnictwo “9 pasm”, które również prowadzi nieprzerwanie do dzisiaj. Jego zaangażowanie w propagowanie pracy DX-owej na najwyższym poziomie stało się powodem nadania mu Odznaki Honorowej PZK w dniu 5 maja 1993r. Jego aktywność w zakresie informacji DX-owej i jej doskonalenia, w zakresie dopingowania do podnoszenia poziomu operatorstwa DX-owego zaowocowała znacznym wzrostem liczby polskich amatorów pojawiających się w światowych, najbardziej prestiżowych rankingach jak DXCC i DXCC DeSoto Cup Challenge.

ES_EWY

W ostatnich latach mozolnie piął się w drabince challengowej, w której to trzy lata temu znalazł się na pozycji trzeciej, co juz było niesłychanym wyczynem. W tym roku udało mu się znaleźć na pozycji drugiej. Nigdy w historii polskiego krótkofalarstwa, żadnemu polskiemu amatorowi nie udało się być drugim krótkofalowcem Świata. Jest to niezwykły sukces, który zapisuje polskiego krótkofalowca, Ryszarda SP5EWY na stałe w historii krótkofalarstwa światowego. Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że Rysiek SP5EWY swoja wiedzą i taktyką zawsze dzielił się i dzieli z innymi kolegami krótkofalowcami przyczyniając sie tym samym do poprawy ich pozycji w światowych rankingach. Tym swoim wieloletnim zaangażowaniem we wspierania i doskonalenie jakości DX-owania i wspaniałymi osiągnięciami indywidualnymi Kolega Ryszard Tymkiewicz zasłużył w pełni na zaszczyt nadania mu Złotej Odznaki Honorowej PZK.

 

Zdjęcia:
  • Wiceprezes PZK dekoruje Ryszarda SP5EWY ZOH PZK
  • Ryszard SP5EWY z Marcinem SP5ES

 


 

Złota Odznaka Honorowa PZK dla Ryszarda SP5EWY

sp5ewy OH PZK


Z największą przyjemnością informuję, że na ostatnim posiedzeniu Zarządu Głownego PZK przegłosowana została uchwała nadająca Złotą
Odznakę Honorową PZK m. in. dla wybitnych DX-manów. ZOH PZK uhonorowany został Ryszard SP5EWY.

Serdeczne gratulacje dla naszych wzorowych nadawców!

Vy 73 Marcin SP5ES

 


NARESZCIE!
Moje serdeczne gratulacje Rysiu. Reprezentujesz SP na świecie w najbardziej godny sposób, będąc krótkofalowcem, a nie działaczem :-)
Szacunek raz jeszcze! Włodek SP5DDJ


Inne informacje

Login

Forum. Najnowsze tematy:

  • Brak postów do publikacji.