SP DX Contest 2014  (5-6.04.2014, 15:00 UTC - 15:00 UTC)

Zapraszamy do udziału w zawodach SP DX Contest, które tradycyjnie odbędą się w pierwszy weekend kwietnia. Organizatorem zawodów jest Polski Związek Krótkofalowców.

Zawody rozpoczynają się o godzinie 15:00 UTC w sobotę i trwają do 15:00 UTC w niedzielę. Stacje polskie nawiązują łączności tylko z korespondentami z innych krajów. Stacje polskie jako raport nadają RS(T) i jednoliterowy skrót województwa, stacje zagraniczne nadają raport RS(T) i kolejny numer łączności.

SP DX Contest to jedne z najstarszych zawodów w historii krótkofalarstwa. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1933 roku pod nazwą "I Międzynarodowe Zawody P.Z.K.". Obecne zawody to kontynuacja wieloletniej, bogatej tradycji.

Zawody są okazją do nawiązania wielu ciekawych łączności ze stacjami z wielu krajów. W 2013 roku w zawodach sklasyfikowano 2373 stacje, w tym 1428 stacji zagranicznych z 93 krajów. W zawodach typu "single-country" , gdzie uczestnicy spoza kraju organizatora nawiązują łączności tylko z danym krajem, jest to bardzo dobry wynik i w tej grupie zawodów SP DX Contest jest wydarzeniem skupiającym największą ilość uczestników, cieszącym się największą popularnością.

Niektóre z krajów reprezentowanych w SP DX Contest np. w zeszłym roku, to podmioty - które z naszej europejskiej perspektywy - zawsze wzbudzają zainteresowanie, np. (w nawiasie ilość uczestników): Japonia (74), Wietnam (2), Malezja Zachodnia (9), Chiny (4), Tajwan (2), Tajlandia (5), Arabia Saudyjska (2), Mongolia (1), Indie (7), Alaska (3), Australia (7), Ekwador (3), Gwadelupa (1), Hawaje (1), Filipiny (4). Prawdziwym rodzynkiem był udział w zawodach stacji KH9/WA2YUN z Wake Island. W listopadzie 2013 z Wake pracowała ogromna DXpedycja K9W, a tymczasem nieco ponad pół roku wcześniej stacja z KH9 po prostu startowała w naszych zawodach (WA2YUN był członkiem stałego amerykańskiego personelu przebywającego na wyspie).

W SP DX Contest 2014 na pewno także spotkamy uczestników z wielu krajów świata. Tradycyjnie możemy liczyć na liczny udział naszych przyjaciół ex-SP. Mamy także zaprzyjaźnione grono krótkofalowców zagranicznych, którzy co roku znajdują czas na udział w zawodach. Z ciekawostek warto wiedzieć, że udział w zawodach zapowiedział Henryk D44CF (SM0JHF, ex SP5AHL).

Regulamin SP DX Contest ma wiele kategorii. Każdy z uczestników możne znaleźć taką, która odpowiada jego możliwościom antenowym, sprzętowym albo też jest odpowiednia ze względu na czas, jaki można poświęcić na udział w zawodach. Można także wystartować w zawodach dla czystej przyjemność. Pojawienie się na paśmie nawet na godzinę czy dwie, szczególnie kiedy zawody już jakiś czas trwają, może sprawić, że każdy przez chwilę poczuje się jak prawdziwy DX, jak oblegana i poszukiwana stacja.

Od kilku lat w SP DX Contest jest także prowadzone współzawodnictwo Oddziałów Terenowych PZK. Wynik Oddziału zależy zarówno od rezultatów osiągniętych przez członków OT, jak też i od ilości członków danego OT, którzy wystartowali w zawodach. Zatem nawet symboliczny udział w zawodach stanowi wkład w wynik osiągnięty przez członków Oddziału. W SP DX Contest członkowie każdego Oddziału stanowią drużynę, zespół pracujący na wspólny wynik.

W zawodach co roku fundowanych jest wiele nagród, a czołowe wyniki w poszczególnych kategoriach są nagradzane dyplomami. Począwszy od SP DX Contest 2014 każdy z uczestników będzie mógł pobrać dyplom uczestnictwa w postaci elektronicznej.

SP DX Contest 2014 to istotna część historii polskiego krótkofalarstwa i Polskiego Związku Krótkofalowców. Dzięki dużej i intensywnej aktywności polskich krótkofalowców ta historia jest cały czas podtrzymywana i i zachowują swoją ciągłość. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym roku i na pasmach pojawi się wiele polskich znaków. Warto wspomnieć, że osoba z najlepszym wynikiem wśród polskich krótkofalowców, którzy pierwszy raz wystartują w SP DX Contest otrzyma nagrodę-plakietę ufundowaną przez Forum SP7PKI.

Szczegółowe informacje dotyczące zawodów można znaleźć na stronie internetowej: http://www.spdxcontest.pzk.org.pl/

Zapraszamy do udziału w SP DX Contest 2014: dla wyniku, dla kontynuowania historii, dla przyjemności... Mamy nadzieję, że każdy znajdzie swój własny powód i motywację, i w pierwszy weekend kwietnia na pasmach będzie można usłyszeć wiele polskich znaków.


Zapraszamy

Polski Związek Krótkofalowców
Komisja Zawodów SP DX Contest
Wyciąg z regulaminu.. Numery kontrolne:

Stacje polskie nadają trzy lub czteroznakowe grupy kontrolne składające się z raportu RS lub RST oraz jednej litery, oznaczającej województwo (np. 59B na PHONE czy 599B na CW). Stosowane są następujące skróty województw: B, C, D, F, G, J, K, L, M, O, P, R, S, U, W, Z; stacje zagraniczne nadają pięcio lub sześciocyfrowe grupy kontrolne składające się z raportu RS lub RST i kolejnego numeru łączności poczynając od 001 (np. 59001 na PHONE lub 599001 na CW).

B = Lubuskie
C = Łódzkie
D = Dolnośląskie
F = Pomorskie
G = Śląskie
J = Warmińsko-Mazurskie
K = Podkarpackie
L = Lubelskie
M = Małopolskie
O = Podlaskie
P = Kujawsko-Pomorskie
R = Mazowieckie
S = Świętokrzyskie
U = Opolskie
W = Wielkopolskie
Z = Zachodniopomorskie

Mapka woj

Inne informacje

Login

Forum. Najnowsze tematy:

  • Brak postów do publikacji.
Powrót na górę strony